Czy warto ubezpieczyć się przed wyjazdem w góry?

Zarówno zimowy jak i letni wyjazd w góry wiąże się z możliwością wystąpienia wypadków losowych. Warto być dobrej myśli, jednocześnie dmuchając na zimne. Wykup odpowiedniej polisy, dostosowanej do warunków górskich, pozwoli nam czuć się komfortowo nie tylko na wysokich szczytach, ale również wjeżdżając wyciągiem czy szusując na snowboardzie.

Polisa podstawowa

Zarówno zimowy jak i letni wyjazd w góry wiąże się z możliwością wystąpienia wypadków losowych

Autor zdjęcia: faungg’s photos

Polisy proponowane na czas trwania wyjazdów turystycznych zawierają pewien stały komplet ryzyk, powtarzający się w ofertach firm ubezpieczeniowych. Są to przede wszystkim:

  • NNW – wypłata świadczenia w razie nagłego wypadku;
  • ubezpieczenie zdrowotne – rekompensata za poniesione koszty leczenia (przydatne w szczególności za granica, o ile nie jesteśmy ubezpieczeni w Polsce i wyjeżdżamy poza obszar Unii Europejskiej), warto zadbać o to, aby suma ubezpieczenia była odpowiednio wysoka.

Polisa dla miłośników gór

Ubezpieczenie górskie dodatkowo obejmuje także:

  • assistance – to przede wszystkim transport medyczny w razie wypadku, np. z gór do szpitala lub powrót do kraju;
  • koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego – każda akcja ratownicza obarcza kosztami poszkodowanego, w tym przypadku koszty (w części lub w całości) pokrywa wykupiona polisa.

Warto zaznaczyć, że w przypadku ubezpieczeń górskich możemy zostać poproszeni o podanie dyscypliny sportu lub planowanych aktywności, które odpowiednio podwyższą składkę, jednocześnie czyniąc ubezpieczenie naprawdę skutecznym. Przed zawarciem umowy, przejrzyjmy dokładnie ogólne warunki ubezpieczenia proponowanej polisy i upewnijmy się, w jakich warunkach świadczenia są wypłacane, a jakim sytuacjom towarzyszom tzw. wyłączenia (brak wypłaty świadczenia ze względu na wystąpienie lub nie wystąpienie danego czynnika).