Jazda na nartach – aktywność dla wszystkich?

Od małego przekonywani jesteśmy do tego, że sport to zdrowie. Wiemy o tym, jak zbawienny wpływ ma na nas i to zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Będąc aktywnymi czujemy się lepiej, mamy więcej energii do życia i jesteśmy bardziej otwarci na świat.

Zanim wyruszymy na podbój stoków, sprawdźmy, czy jesteśmy do tego rzeczywiście dobrze przygotowani

Autor zdjęcia: Mr Moss

Coraz więcej osób decyduje się więc na rozpoczęcie swojej przygody sportowej. Nie ma tu teoretycznie większego znaczenia to, czy preferujemy jazdę na rowerze, czy też zjazdy na stokach narciarskich, poza prawdopodobieństwem oczywiście ryzykiem powstawania urazów i kontuzji. A niestety, też trzeba mieć taką świadomość, że poza czystą przyjemnością zagrożone może być również nasze zdrowie i życie.

Zbieg niefortunnych okoliczności – wypadki się zdarzają

Mówi się, że zanim zacznie się coś robić, warto zastanowić się nad ewentualnymi konsekwencjami. Jest to niby prawda, ale z drugiej strony, analizując wszystko tylko i wyłącznie pod kątem czyhających na nas zagrożeń, doprowadzić nas może do prawdziwego rozstroju nerwowego. Życie jest zbyt krótkie, by wszystkiego sobie odmawiać i by wszystkiego się bać. A to właśnie adrenalina sprawia, że krew w żyłach zaczyna nam krążyć szybciej. To również pogoń za nią i nowymi wrażeniami skłania nas do podejmowania ryzyka związanego na przykład z uprawianiem sportów ekstremalnych (więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sporty_ekstremalne).

Nawet zwykłe narty mogą jednak sprawić, że zostaniemy kalekami do końca naszych dni. Moment nieuwagi, złe ustawienie ciała, czy też wyrastająca nagle na trasie naszego zjazdu przeszkoda – to najczęstsze przyczyny wypadków na stokach. O ile w przypadku części z nich skończy się tylko na upadku, zdarzają się też i takie, w których konieczne jest wezwanie ratowników. To generuje powstawanie ogromnych kosztów, które na szczęście w większości przypadków pokryje ubezpieczenie na narty ( o ile oczywiście wydatki takie zostały w nim przewidziane).

Zanim więc wyruszymy na podbój stoków, sprawdźmy, czy jesteśmy do tego rzeczywiście dobrze przygotowani.