Wudang - Akademia Taijiquan i Qigong Tomasza Grycana

Start Taijiquan Qigong Dao-Tao-Fit Combat-Dao-Fit
Aktualności Akademia Nauczyciel TRENINGI
Seminaria Artykuły Literatura Linki Kontakt

SEMINARIUM TUI SHOU Z JANEM SILBERSTORFFEM W ZAMKU CZOCHA 2005
Tomasz Grycan

W dniach 2 - 8 października 2005 r. w średniowiecznym zamku Czocha odbyło się seminarium poświęcone Tui Shou, które prowadził Jan Silberstorff - zaawansowany uczeń mistrza Chen Xiaowanga. Uczestniczyli w nim entuzjaści Chen Taijiquan z całej Europy.

Każdy dzień tej imprezy poświecony był gruntownemu omówieniu jednej z pięciu form "Pchających Dłoni", czyli:

W czasie seminarium Silberstorff bardzo czytelnie przedstawił główne zasady obowiązujące w taiji oraz ich wykorzystanie w praktyce. Materiał był stopniowo dozowany i z dnia na dzień poziom trudności rósł, aż do bardziej zaawansowanych form. Każdy mógł przekonać się, jak istotne są podstawy, czyli "zhan zhuang", które przynoszą odpowiednią "strukturę" ciała. Bez długiego stania w różnych pozycjach nie można osiągnąć odpowiednio głębokiej świadomości procesów, które zachodzą w nas. Kiedy następuje kontakt z siłą drugiej osoby, emocje biorą górę i trudno jest prowadzić ruch z "centrum".

Różne ćwiczenia w parach przekonująco pokazywały, jak bardzo ważne jest, aby nie działać siłą na siłę oraz uczyły jak naturalnie wykorzystać atak przeciwnika za pomocą ruchów po spirali. Jan wielokrotnie udowadniał, że tylko ktoś w pełni "ześrodkowany" jest w stanie "użyć siły czterech uncji, aby pokonać siłę 1000 funtów".

Oprócz ćwiczeń praktycznych w czasie treningów odbyły się dwa specjalne wieczorne wykłady, w których Jan Silberstorff bardzo szczegółowo omówił różne teoretyczne zagadnienia związane z Tui Shou.

Seminarium było bardzo udane i wszyscy uczestnicy tej imprezy na pewno dużo się nauczyli. Były to niezwykle inspirujące dni wypełnione intensywną praktyką taijiquan. Za rok planowane jest kolejne spotkanie. Wstępny termin to 1-7 października 2006 r.

Artykuł ukazała się w magazynie "Świat Nei Jia" nr 41 (grudzień 2005).

 


| Spis artykułów | Początek strony |