Wudang - Akademia Taijiquan i Qigong Tomasza Grycana

Start Taijiquan Qigong Dao-Tao-Fit Combat-Dao-Fit
Aktualności Akademia Nauczyciel TRENINGI
Seminaria Artykuły Literatura Linki Kontakt

SEMINARIUM Z MISTRZEM CHEN XIAOWANG WE WROCŁAWIU 2006
Tomasz Grycan

Taijiquan (tai chi chan) to chińska sztuka walki o niezwykłych walorach zdrowotnych bardzo popularna na całym świecie, również w naszym kraju. Chociaż jest wielu nauczycieli, trudno jest spotkać wybitnego mistrza. Najczęściej ćwiczący praktykują taiji (tai chi) na dość powierzchownym poziomie. Od roku 1999 mamy w Polsce możliwość poznawania tej sztuki pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych ekspertów taijiąuan, Wielkiego Mistrza Chen Xiaowanga, który jest spadkobiercą doświadczenia wielu pokoleń mistrzów stylu chen taijiquan.

seminarium

seminarium

Od 2002 r. corocznie wiosną przyjeżdża do Wrocławia poprowadzić specjalne seminaria. W tym roku przebywał w sercu Dolnego Śląska od 30 kwietnia do 3 maja. Pasjonaci taijiquan mogli uczestniczyć w zajęciach z "chansigong", czyli podstaw stylu chen, poznać formę z szablą, a także po raz pierwszy w Polsce studiować formę "Xinjia Yilu" pod przewodnictwem mistrza.

seminarium

seminarium

Oprócz normalnych codziennych treningów w hali sportowej odbyło się specjalne spotkanie z mistrzem w "Akademii Ruchu" otwarte dla wszystkich zainteresowanych taiji. W sobotę (29 kwietnia) o godzinie 19:30 w dużej sali zebrała się spora grupa pasjonatów. Oprócz Polaków uczestniczyli w nim także cudzoziemcy, uczniowie mistrza, którzy jeżdżą za nim po całym świecie, jak na przykład Siaw-Voon Sim Davidine i Gaffney Dawid, autorzy książki "Chen Style Taijiquan - The Source of Taiji Boxing",

seminarium

seminarium

Na początku spotkania odbył się pokaz filmu z wioski Chenjiagou, miejsca powstania stylu chen taijiquan. Oprócz specjalnej ceremonii kow-tow można było zobaczyć występy miejscowej szkoły sportowej, która zaprezentowała olbrzymie bogactwo systemu chen. Po projekcji mistrz Chen Xiaowang długo odpowiadał na różne pytania. Tematyka była bardzo szeroka i dotyczyła nie tylko taiji, ale na przykład także kaligrafii, której to mistrz jest wysokiej klasy ekspertem. Wielkie zainteresowanie uczniów doprowadziło do zorganizowania specjalnego pokazu po jednym z treningów. Chen Xiaowang zaprezentował niezwyklłą biegłość w posługiwaniu się pędzelkiem i wszyscy byli pod bardzo dużym wrażeniem jego umiejętności, a niektórzy szczęśliwcy zostali posiadaczami cennych dzieł mistrza. Osobom zainteresowanym kaligrafiami polecam artykuł "Muzeum Chen Chang Xinga - Kaligrafie Mistrza Chen Xiao Wanga"

seminarium

seminarium  seminarium

Za rok planowane jest kolejne seminarium mistrza w Polsce. Być może odbędzie się ono znowu we Wrocławiu i uda się zorganizować następne otwarte spotkanie z Nim. Już teraz zapraszam na nie wszystkich pasjonatów taijiquan.

Autorzy zdjęć:
Daria Rogulska
Jacek Fura
Tadeusz Marciniszyn

Artykuł ukazała się w magazynie "Świat Nei Jia" nr 42 (czerwiec 2006).

 


| Spis artykułów | Początek strony |