Zabezpieczenie przed wyprawą w góry

Wyjazd w góry po to by zdobywać szczyty jest doskonałym pomysłem na spędzanie czasu. Podczas wypraw wspinaczkowych można zdobyć niezapomniane przeżycia, ale i zmierzyć się z samym sobą. Ponieważ wypadki mogą zdarzyć się jednak wszędzie warto wybierając się w góry zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Dzięki niemu z przykrego wypadku, kosztującego nas później masę pieniędzy za samą pomoc istnieje możliwość, że złamana noga na szczycie góry będzie tylko wspomnieniem o tym, że warto było się odpowiednio ubezpieczyć i by być bardziej ostrożnym następnym razem.

Wyjazd w góry po to by zdobywać szczyty jest doskonałym pomysłem na spędzanie czasu

Autor zdjęcia: Markus Trienke

Ubezpieczenie górskie to nie tylko finansowy nakład na ochronę własnego zdrowia (więcej: http://bezpiecznypowrot.pl/dla-kogo/turystyka-gorska-i-trekking/). Podstawami ubezpieczenia przy wyprawie w góry jest zadbanie o odpowiednio dobrany sprzęt wspinaczkowo-turystyczny. Wysokie buty odpowiednio dopasowane do stopy, kurtka i odzienie, które ochroni nas przed nagłymi zmianami pogody oraz zadbanie o własną sprawność fizyczną. Te podstawowe rzeczy pozwolą nam na uniknięcie długich w leczeniu kontuzji.

Jeżeli mamy zamiar wybrać się w góry zadbajmy o odpowiedni zastaw NWW oraz assistance. O ile koszt transportu nas przez GOPR może dać rachunek na kilka tysięcy złotych, to już w Alpach we Francji koszt ten będzie kosztować nas ponad 10 tysięcy euro. Dodatkowy transport do szpitala w kraju będzie tylko pomnażał koszty naszej ignorancji względem ubezpieczenia górskiego.

Warto przejrzeć oferty różnych przedstawicieli ubezpieczeniowych. Oraz postarać się o odpowiednie rozszerzenia naszego ubezpieczenia. Koszt takiego ubezpieczenia będzie na pewno o wiele większy niż ubezpieczenia standardowego. Jednak zakład ubezpieczający traktuje wyprawy w góry jako wyczyn ekstremalny i do takich kategorii go zalicza. Warto by ubezpieczenie pokrywało koszty leczenia i transportu w kraju, w którym się znajdujemy. Czasem bardzo ważna jest szybka interwencja lekarzy, a transport do kraju bez pomocy może tylko i wyłącznie pogorszyć stan naszego zdrowia.

Podsumowanie

Wybierając się w góry należy zadbać o odpowiedni strój, kondycje sportową oraz posiadać wcześniej dopasowany do potrzeb zestaw ubezpieczeniowy dający nam gwarancję i możliwość bezstresowego wypoczynku w górach.